Facebook

Instagram

YouTube

Spotyfi

Niezastąpieni

Niezastąpieni

 

Kim jesteście?

Niezastąpieni to inicjatywa, która powstała z myślą o wspieraniu rodzicielstwa zastępczego w Polsce.Misją “Niezastąpionych” jest znalezienie jak najwięcej domów zastępczych wśród chrześcijan. Wiele dzieci straciło dom z różnych przyczyn, trafiając do ośrodków, oczekują na powrót do domów, który wielokrotnie nigdy nie następuje. Adopcja jest bardzo odległą i trudną do osiągnięcia perspektywą. Chcemy, aby chrześcijanie, którzy na co dzień żyją wartościami kierującymi ich uwagę na pomoc potrzebującym stworzyli w swoich domach miejsca otwarte na przyjęcie sierot, stwarzając im warunki w których poczują się kochane, doceniane i zauważane. Naszą misją jest również wspieranie rodziców którzy zdecydowali stać się rodzinami zastępczymi na każdym etapie tego procesu. 

Inicjatywa "Niezastąpieni" powstała we współpracy Fundacji Edukacja z Wartościami, Apostolskiego Ruchu Wiary oraz Fundacji Służąc Życiu.

  

 

Jakie macie marzenia i wizję?

Naszym celem jest znalezienie miejsc w chrześcijańskich rodzinach zastępczych dla dzieci w kryzysie swoich rodzin biologicznych oraz budowanie społeczności rodzin zastępczych i przyjaciół, którzy będę wspierać nasze działania. Nasze marzenie to być wsparciem, które niesienie realną zmianę dla dzieci, których sytuacja rodzinna przeprowadziła przez trudne doświadczenia. Chcemy, aby dzięki podejmowanym przez chrześcijan decyzjom, o zostaniu rodziną zastępczą, dzieci mogły wychowywać się w środowisku pełnym dobrych wartości.

 

 

 

Wasze działania i projekty

Głównymi projektami inicjatywy "Niezastąpieni" jest 5 programów wsparcia: 

  1. Wyprawka na wejście 
  2. Wsparcie specjalistów, terapeutów, psychologów
  3. Wyjazdy wakacyjne
  4. Program stypendialny - rozwoju talentów 
  5. Wyprawka na wyjście - usamodzielnienie


1. Ten program ma na celu pomoc rodzicom, którzy zdecydowali się wziąć dziecko w pieczę zastępczą wyposażyć je w chwili dołączenia do rodziny w najpotrzebniejsze rzeczy: wyprawkę szkolną/przedszkolną, wyposażenie pokoju, ubrania, kosmetyki. Często dzieci, które zostały zabrane z rodzin biologicznych, trafiają do rodzin zastępczych nie mając przy sobie za wiele rzeczy. Często konieczne jest również skonsultowanie się z lekarzami, wykupienie najpotrzebniejszych leków. Szacuje się, że taki wydatek związany z wzięciem dziecka w pieczę zastępczą to około 3000 zł na start. Naszym celem jest, aby taka kwota nie stanowiła bariery we wzięciu dziecka pod opiekę, a żeby zainteresowani rodzice mogli uzyskać pomoc i zaopiekować się potrzebującymi sierotami.

2. Ten program wsparcia polega na stworzeniu lepszego dostępu do opieki specjalistów: psychologów, terapeutów zajęciowych, logopedów - osób, które pomogą dzieciom wyjść z poważniejszych kłopotów stających na drodze do poprawnego funkcjonowania. Dzieci często na skutek traumy i stresu, który przeszły w swoich biologicznych rodzinach borykają się z problemami w nauce oraz na budowanie zdrowego świata dookoła nich. 

3. W tym programie chcielibyśmy wspierać rodziny zastępcze odciążając je w czasie wyjazdów wakacyjnych opieką nad dziećmi. Rodziny, które uczestniczyłyby w takich wyjazdach korzystałyby szerokotorowo: dorośli z przebywania z członkami wspólnot, mogąc podzielić swoje codzienne problemy, dzieci natomiast skorzystałyby z przebywania z innymi dziećmi i dorosłymi, którzy mogliby mieć na nich dobry wpływ dzięki środowisku z jakiego pochodzą.

4. Ten program wsparcia odpowiadałby na potrzebę jaką jest pomoc dzieciom w rozwoju i poprawie wyników w nauce. Dzieci z rodzin zastępczych, często zaniedbane, nie mają szans na uzyskanie stypendiów w szkole, ponieważ nie uzyskują należytych wyników. Jeśli chodzi o kieszonkowe pozyskiwanie w inny sposób, często w rodzinie zastępczej nie ma na to funduszy, a ustawowa kwota przekazywana na samodzielne wydatki dla dzieci to 24 zł miesięcznie (koszt niespełna dwóch kaw w kawiarni).

Chcielibyśmy stworzyć program stypendialny, który pomoże dzieciom poprawić wyniki w nauce dzięki realizacji “wyzwań”, które sami sobie postawią na początku semestru lub roku. Będą to wyzwania związane z konkretnym przedmiotem, zachowaniem lub działalnością społeczną w szkole. Dziecko, które zrealizuje postawiony sobie cel, będzie mogło otrzymać wyznaczona wcześniej kwotę. Chcemy, aby dzieci ucząc się przedsiębiorczości mogły również samodzielnie zarządzać pieniędzmi - w tym celu chcemy każdemu uczestnikowi programu utworzyć konto oraz wyrobić kartę płatniczą. Program wspierałby również umiejętność planowania wydatków, dzielenie się z innymi potrzebującymi (poprzez przeznaczania jakiegoś procentu dochodów na cele charytatywne) oraz oszczędzania.

5. Program na wyjście - usamodzielnienie się dzieci. Dzieci w rodzinach zastępczych pozostają ustawowo do 18 roku życia. Do tego okresu Państwo przeznacza środki na finansowanie potrzeb dzieci w rodzinach zastępczych. Po 18 roku życia, dzieci mogą pozostać w rodzinie zastępczej tylko dzięki samodzielnej decyzji rodziców zastępczych i na ich odpowiedzialność, również finansową. Ten program wsparcia mógłby pomóc dzieciom z rodzin zastępczych usamodzielnić się, tak aby zapobiec sytuacji w której młodzi dorośli nie trafiają pod opiekę świadczeń socjalnych i powielają błędy swoich rodziców. Wsparciem w ramach tego projektu mogą być: konsultacje z osobami pracującymi w zakresie odkrywania swoich talentów - wykonanie testów np. “Kompas Kariery”, realizowanie stażu w firmach lub korporacjach, aby nabyć cenne doświadczenie przed szukaniem docelowej pracy, sfinansowanie uczelni wyższej wybranej przez młodego dorosłego.

 

 

Co umożliwiła Wam Fundacja Służąc Życiu?

Fundacja Służąc Życiu pomogła nam w wystartowaniu projektu pokrywając niezbędne koszta związane z logistyką i wejściem do internetu oraz opłacaniem programu "Wyprawka na wejście" dla dzieci, które na ten moment trafiły już do rodzin zastępczych. Fundacja umożliwi nam także w wystartowaniu “Programu stypendialnego” - rozwoju talentów, dzięki któremu dzieci będą mogły realizować swoje pasje i rozwijać talenty poprzez uczestnictwo w zajęciach dodatkowych.

 

 

  

Zobacz więcej!

 

 

Zobacz pozostałe projekty

Zobacz pozostałe projekty

SIEJEMY

Siejemy w ludzi i inspirujemy do rozwoju. Pomagamy odkryć, rozwinąć i ukierunkować własny potencjał.

POMNAŻAMY

Pomnażamy potencjał i tworzymy nowe możliwości dla wspólnot i kościołów, które chcą skorzystać ze wsparcia naszego zespołu.

  

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Logo FS Biale

 

 

Dane fundacji:

Fundacja Służąc Życiu

ul. Budowlana 7

86-200 Chełmno

tel: +48 601 282 893

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 in yb sp

 

Statut i władze fundacji | Polityka prywatności


Nieprawidłowe dane
Nieprawidłowe dane